درمان انواع بیماری مقعد، تخلیه آبسه مقعد

عمل بواسیر و شقاق با لیزر ایتالیا دکا

بدون بیهوشی، بدون بستری شبانه، درمان در 30دقیقه

درج ضمانت درمان داخل پرونده بیمار

دکتر مهسا توکل متخصص درمان‌های مقعد

درمان بواسیر
هموروئید یا همان بواسیر بالشتک‌هایی پف‌دار در ناحیه مقعد هستند که هم می‌توانند در بخش دندانه ای بیرونی مقعد باشند و یا داخل کانال آنال (داخل مقعد) ظاهر شوند و حتی گاهی شبیه گوشت اضافه شل و یا سفت قابل مشاهده می باشند. هموروئید ها می‌توانند بدون درد، با درد، بدون خونریزی و یا با خونریزی ظاهر شوند.
هموروئید‌ها عضوی از ساختار طبیعی رکتوم هستند ولی زمانی که ملتهب و علامت‌دار شوند یک بیماری به حساب می‌آیند. دلیل عمده ابتلا به انواع هموروئید ها، فشار وارد شده به ناحیه نشیمنگاه بر اثر یبوست و نشستن بیش از حد می‌باشد.
در تمام انواع هموروئیدهای علامت دار، درمان می‌بایست انجام شود البته الزاماً همه بواسیرها نیاز به عمل جراحی ندارند و گاهاً با دارو و اصلاح رژیم غذایی بهبود می‌یابند، اما اگر هموروئید دردآور و یا بزرگ و دچار خونریزی شده باشد می بایست سریعاً با لیزر درمان شود.

هموروئید یا بواسیر چیست و چگونه به وجود می آید؟

درمان بواسیر

هموروئید بیرونی

در پائین خط دندانه ای قراردارد و توسط پوست اطراف مقعد پوشیده شده و با توجه به عصب گیری زیاد در این ناحیه در صورت ترومبوز شدن، بواسیر درد بسیار شدیدی را ایجاد می کند. ترومبوزه به معنی لخته شدن خون داخل رگ‌های بواسیر است که درد زیادی برای بیمار در بردارد
درمان: بیمار پس از ویزیت اولیه در صورت نیاز به جراحی به اتاق درمان منتقل می‌‌شود، محل مورد درمان بی حس میگردد. سپس جراح به وسیله لیزر فشار قوی بخش‌های معیوب را تحت درمان قرار می‌دهد. عمل فوق، سرپائی، بدون درد، بدون بخیه و داخل مطب ولی در اتاق مجهز جراحی انجام می‌شود. سپس یک پانسمان موقت برای بیمار گذاشته می‌شود. این پانسمان چند ساعت بعد از عمل توسط خود بیمار برداشته خواهد شد. فرد پس از درمان مرکز را ترک می‌کند و نیازی به بستری ندارد.
عمل هموروئید

هموروئید ترومبوز

دردناکترین نوع بواسیر است، چون خون داخل هموروئید مسدود و جرایان خود متوقف می‌شود به همین دلیل بیمار درد بسیار زیادی را تحمل می‌کند احتمال دارد یک هموروئید بدون درد ظرف چند ساعت ترومبوز شود و برای بیمار درد زیادی را ایجاد کند به همین دلیل است که نباید به هموروئیدهای بدون درد کم توجهی کرد و بهتر است قبل از بروز درد درمان شوند. وقتی بیمار با درد زیاد هموروئید روبرور می‌شود مجبور است خود را به اولین مرکز درمانی برساند و ممکن است در آن ساعت متخصص لازم وجود نداشته باشد و نتواند درمان عالی انجام دهد.
درمان: بیمار پس از ویزیت اولیه در صورت نیاز به جراحی به اتاق درمان منتقل می‌‌شود، محل مورد درمان بی حس می‌گردد. سپس یک برش سطحی بر روی هموروئید ایجاد می‌شود تا خون داخل هموروئید خارج شود و انسداد عروق رفع گردد. پس از آن جراح، به وسیله لیزر فشار قوی بخش‌های معیوب را تحت درمان قرار می‌دهد. عمل فوق، سرپائی، بدون درد، بدون بخیه و داخل مطب ولی در اتاق مجهز جراحی انجام می‌شود. سپس یک پانسمان موقت برای بیمار گذاشته می‌شود. این پانسمان چند ساعت بعد از عمل توسط خود بیمار برداشته خواهد شد. فرد پس از درمان مرکز را ترک می کند و نیازی به بستری ندارد.
درمان درد مقعد
بهترین جراح هموروئید تهران

هموروئید داخلی

بواسیر داخلی در 4 درجه وجود دارد و معمولاً هموروئیدهای داخلی درد کمتری دارند و بیشتر با خونریزی توام هستند.
درجه1: هموروئید داخل کانال قرار گرفته در این حالت اصولاً بیمار خونریزی در هنگام دفع مدفوع دارد.
درجه2: بواسیر در زمان دفع مدفوع از کانال خارج می شود و پس از مدتی با اتقباض مقعد خود به خود به داخل بر می‌گردد.
درجه3: بواسیر در هنگام دفع مدفوع از کانال خارج می شود و با انقباض مقعد به داخل بر نمی‌گردد و بیمار باید با انگشت بواسیر را به داخل هدایت کند.
درجه4: در این حالت بواسیر همیشه بیرون و قابل لمس است و به هیچ عنوان به داخل بر نمی‌گردد.

درمان: بیمار پس از ویزیت اولیه در صورت نیاز به جراحی به اتاق درمان منتقل می‌‌شود، محل مورد درمان بی حس می‌گردد. سپس کانال آنال به وسیله دستگاه مخصوص باز می‌شود و توسط لیزر فشار قوی بخش‌های معیوب از داخل رکتوم برداشته خواهد شد و درمان مورد نیاز توسط جراح اعمال می‌گردد. این عمل سرپائی، بدون درد، بدون بخیه و داخل مطب در اتاق جراحی مجهز انجام می‌شود. سپس یک پانسمان موقت برای بیمار گذاشته می‌شود. این پانسمان چند ساعت بعد از عمل توسط خود بیمار برداشته خواهد شد. پس از درمان بیمار مرکز را ترک می کند و نیازی به بستری ندارد.

هموروئید همراه باپرولاپس

پرولاپس در لغت به معنی بیرون زدگی است. بنابراین، منظور از پرولاپس رکتال، بیرون زدگی بخش انتهایی روده می باشد که می تواند همراه با هموروئید هم باشد. ​​​​​​​
درمان: توصیه می‌شود این هموروئید در بیمارستان و با تجهیزات اتاق عمل انجام شود و بیمار یک شب در بیمارستان بستری باشد منتهی در بعضی از شرایط می‌توان داخل اتاق جراحی مطب هم این نوع بواسیر را درمان کرد. البته صرفاً با ویزیت حضوری این مسئله قابل تشخیص است ولی در هر حال این عمل حتی در مطب هم یک درمان ساده نیست و نیاز به زمان و تجهیزات جدی تری دارد و احتمالاً هزینه درمان از حالت های قبلی برای بیمار بیشتر خواهد بود.
درمان هموروئید بالیزر

4825494 - 0933

88015766 - 021

فیشر یا شقاق چیست و چرا به وجود می‌آید ؟

شقاق با نام پزشکی فیشر، زخمی در ناحیه کانال آنال و پوشش سلولی مقعد است. این زخم یا پارگی که به شکل ترک خوردگی در اطراف دهانه مقعد دیده می‌شود، اصولا بسیار دردناک است. معمولاً شقاق در ناحیه زیر خط دندانه ای مقعد ایجاد می‌گردد.
مواردی که منجر به بروز شقاق می‌شود متعدد است از جمله؛ یبوست، بیرون روی مکرر، مصرف نابجای ملین ها در بلند مدت و فشاری که بر اثر زایمان طبیعی به این ناحیه وارد می‌شود.

شقاق حاد

زخم کوچکی در ناحیه مقعد است که خیلی قابل رویت نیست زمانیکه ناحیه مقعد مورد شستشو قرار می‌گیرد احتمالاً فرد متحمل سوزش خفیف می‌شود و یا وقتی که از دستمال توالت برای خشک کردن ناحیه استفاده می‌نماید دستمال کمی خونی می‌شود. معمولاً در این مرحله افراد با این بیماری مدارا می‌کنند.
درمان: قطعاً بهترین زمان درمان بیماری همین مرحله "حاد" است چون در این مرحله نقاهت بسیارکوتاه مدت خواهد بود و بیمار هنوز درد زیادی رامتحمل نشده است. گاهی احتمال درمان بیماری در این مرحله با دارو وجود دارد ولی اگر نیاز به درمان لیزری باشد بیمار پس از ویزیت اولیه در صورت نیاز به جراحی به اتاق درمان منتقل می‌‌شود، محل مورد درمان بی حس می‌گردد و جراح به وسیله لیزر فشار قوی بخش‌های آسیب دیده را درمان می‌نماید. عمل سرپائی، بدون درد و بدون بخیه انجام می شود. سپس یک پانسمان موقت برای بیمار گذاشته می‌شود. این پانسمان چند ساعت بعد از عمل توسط خود بیمار برداشته خواهد شد. پس از درمان بیمار مرکز را ترک می کند و نیازی به بستری ندارد.
درمان شقاق با لیز

شقاق مزمن

وقتی فرد به این مرحله از بیماری رسیده است، یعنی شقاق حاد داشته ولی درمان را نادیده گرفته است و حالا با یک زخم وسیع و دردناک مواجه می‌باشد. در این مرحله بیمار قادر به لمس مقعد نیست. دستشوئی کردن بسیار درد آور است و حتی راه رفتن ساده مقدور نیست و دردی مشابه وجود خورده شیشه در ناحیه زخم حس می‌شود. بیشترین درد ناحیه مقعد بعد از هموروئید های ترومبوز مربوط به بیماری شقاق مزمن است.
درمان: در این مرحله بهترین نوع درمان استفاده از لیزر است. از آنجائیکه ناحیه مقعد بخاطر خروج مدفوع دائماً درحال باز و بسته شدن می باشد، زخم به خودی خود و حتی با دارو درمان نخواهدشد و هر بار که زخم تا حدودی بهبود پیدا می کند مجدد بخاطر خروج مدفوع، بیشتر باز می‌شود. از طرفی عمل جراحی با تیغ برای درمان توصیه نمی‌شود چون نیاز به برش و بخیه دارد و بخاطر حالت ارتجاعی مقعد بهبود زخم با مشکل روبرو خواهد شد. پس از درمان با لیزر ظرف یکی دو روز، درد متوقف می‌شود و رفته رفته محل زخم  بهبود می‌یابد. بیمار پس از ویزیت اولیه در صورت نیاز به جراحی به اتاق درمان منتقل می‌‌شود، محل مورد درمان بی حس می‌گردد، جراح به وسیله لیزر فشار قوی بخش‌های معیوب را تحت درمان قرار دهد. عمل فوق، سرپائی، بدون درد، بدون بخیه و داخل مطب ولی در اتاقی مجهز انجام می‌شود. سپس یک پانسمان موقت برای بیمار گذاشته می‌شود و چند ساعت بعد از عمل می‌بایست توسط خود بیمار برداشته شود. پس از درمان بیمار محل را ترک می کند و نیازی به بستری شبانه ندارد.
درمان فیشر بالیزر
جراحی شقاق
آبسه مقعدی یک بیماری عفونی در ناحیه مقعد است که برای بیمار ترشح ویا درد و سوزش و خارش ایجاد می‌کند. به طور ساده آبسه مقعدی یک جوش بزرگ در ناحیه مقعد است. اگر آبسه‌ها در مراحل ابتدایی درمان شوند خطر جدی برای بیمار ندارند. عموماً آبسه مقعدی با بی‌توجهی افراد روبرو می‌شود و امکان دارد پشت آبسه حفره ای ایجاد شود و به داخل روده بزرگ راه پیدا کند و تبدیل به فیستول شود. یکی از مزمن ترین بیماری های ناحیه مقعد فیستول است. لذا درمان سریع آبسه مقعدی بسیار مهم است. یادتان باشد تخلیه آبسه مقعدی امکان دارد درد بیمار را موقتاً کاهش دهد منتهی این روش، درمان نمی‌باشد و صرفاً چند هفته درد کاهش پیدا می‌کند و مجدد محل تخلیه از عفونت پر می‌شود. لذا درمان اساسی باید توسط لیزر فشار قوی انجام گردد. برای درمان فیستول‌های بلند از لیزر دایود کمک گرفته می‌شود. درمانگر برای کسب نتیجه بهتر بیمار را نیم ساعت بیهوش می‌کند ولی نیاز به بستری شدن بیمار نیست و فرد پس از درمان مرخص می‌شود. اگر در ناحیه مقعد با تورمی که ترشح دارد روبرو شدید سریعاً به دکتر متخصص بیماری مقعدی مراجعه نمایید تا درمان در مراحل ابتدایی برای شما راحت‌تر انجام گردد.
فیستول و آبسه مقعدی چیست؟
درمان فیستول بالیزر
سبد خرید